Domov > Ljudska univerza > Zakaj množično financiranje
Množično financiranje je način zbiranja sredstev za financiranje projektov
s skupnim prizadevanjem posameznikov. Množično financiranje je nasprotje tradicionalnemu pristopu, kjer se pri zbiranju sredstev po navadi iščeta le eden ali dva večja vira financiranja. Tu gre namreč, ravno obratno, za zbiranje majhnih prispevkov s pomočjo večjega števila posameznikov.
Mestna občina Velenje je partner projekta eCentral (CE887), sofinanciranega v okviru projekta Interreg Central Europe, v katerem smo se zavezali, da bomo del sredstev za energetsko obnovo Andragoškega zavoda Ljudska univerza Velenje zbrali prav z množičnim financiranjem.
V Evropski uniji je kar 75 % stavb energetsko neučinkovitih, stavbe pa porabijo kar 40 % energije, ki se rabi v EU. Žal se na letni ravni v EU obnovi le nekje od 0,4 do 1,2 % neučinkovitega stavbnega fonda, kar pa ni dovolj, da bi EU dosegla zastavljene energetske cilje. Potencial množičnega financiranja (angl. crowdfunding) postaja tako tudi na področju financiranja energetskih projektov prepoznan kot orodje, ki lahko pripomore k pospešitvi energetske tranzicije in prehodu držav in lokalnih skupnosti v energetsko varčnejšo in čistejšo prihodnost.
V Mestni občini Velenje, kot eni izmed vodilnih občin v Sloveniji, ki delujejo po trajnostnih načelih in so predane nenehnim zelenim izboljšavam, poskušamo izkoristiti vse potenciale, ki jih imamo, da bo prehod v nizko-energijsko in nizko-emisijsko skupnost še hitrejši. Množično financiranje lahko postane uspešen način zapolnjevanja primanjkljajev, ki nastanejo pri financiranju energetskih in okoljskih projektov v občini, takšnih, kot je obnova Ljudske univerze Velenje.
Množično financiranje je način vključujoče družbe, saj vam, občanom Mestne občine Velenje, omogoča, da s svojim prispevkom vlagate v infrastrukturo, ki koristi vaši skupnosti in v projekte, v katere verjamete. S tem postanete del sprememb, ki se dogajajo v vašem okolju. Nam pa omogoči koristen vpogled v to, kakšna sta vaša zanimanje in želja po vključenosti v razvoj Mestne občine Velenje. Ker nam ni vseeno!
Stroški celovite energetske sanacije Ljudske univerze Velenje bodo financirani iz treh virov:
- sredstev evropskega projekta eCentral,
- občinskih sredstev,
- prispevkov zbranih s pomočjo množičnega financiranja.
Obnova Ljudske univerze Velenje bo prvi projekt energetske obnove v Sloveniji, ki bo izveden s sodelovanjem občanov in bo koristil sredstva zbrana s pomočjo množičnega financiranja.
Prispevate lahko tukaj!